2017 Zonal grouping held as Gunjur open campaign against Bakau

BY: Alieu Ceesay

The grouping for the 2017 Super Nawettan, better known as Zonals has been held and defending champions Gunjur will open this year’s championship against Bakau on Sunday at the Independence Stadium.

Fourteen zones are going to compete in this year’s much followed football tournament.

Two new zones in Foni and Kombo East, have been introduced in this year's competition and are all set for a debut on Monday 

Below is the grouping for the tournament.

Group A

Gunjur

Lamin

Bakau

Serrekunda Central

Group B

Banjul

Foni

Brikama

Manjai

Group C

Serrekunda East

Kombo East

Brufut

Group D

Sukuta

Serrekunda West

Barra Essau Mayamba (BEM)

 

Below is the fixture schedule of the competition:

2017 SUPER NAWETTAAN FIXTURES

 

GROUP  A

GROUP B

GROUP C

GROUP D

A1-   GUNJUR

B1 – BANJUL

C1 – S/K EAST

D1 –SUKUTA

A2 – LAMIN

B2 – FONI

C2 – KOMBO EAST

D2 – S/K WEST

A3 –BAKAU

B3 –BRIKAMA

C3 – BRUFUT

D3 –BEM

A4 – S/K CENTRAL

B4 – MANJAI

 

 

 

 

M

G

DAY

DATE

TEAM

 

 

 

TEAM

TIME

VENUE

1

A

SUN

15.10.17

A1-GUNJUR

 

VS

 

A3-BAKAU

4PM

STADIUM

2

A

MON

16.10.17

A2-LAMIN

 

VS

 

A4-S/K CENTRAL

4PM

S/K WEST

3

B

MON

16.10.17

B1-BANJUL

 

VS

 

B2-FONI

4PM

MANJAI

4

B

MON

16.10.17

B3-BRIKAMA

 

VS

 

B4-MANJAI

4PM

BRIKAMA

5

C

MON

16.10.17

C1-S/K EAST

 

VS

 

C2-KOMBO EAST

4PM

S/K EAST

6

A

TUE

18.10.17

A4-S/K CENTRAL

 

VS

 

A1-GUNJUR

4PM

MANJAI

7

D

TUE

17.10.17

D1-SUKUTA

 

VS

 

D2-S/K WEST

4PM

S/K EAST

8

A

WED

17.10.17

A2-LAMIN

 

VS

 

A3-BAKAU

4PM

S/K EAST

9

B

WED

18.10.17

B2-FONI

 

VS

 

B3-BRIKAMA

4PM

BRIKAMA

10

B

WED

18.10.17

B4-MANJAI

 

VS

 

B1-BANJUL

4PM

MANJAI

11

C

THUR

19.10.17

C2-KOMBO EAST

 

VS

 

C3-BRUFUT

4PM

BRIKAMA

12

D

THUR

19.10.17

D2-S/K WEST

 

VS

 

D3-BEM

4PM

S/K WEST

13

A

FRI

20.10.17

A1-GUNJUR

 

VS

 

A2-LAMIN

4PM

BRIKAMA

14

A

FRI

20.10.17

A3-BAKAU

 

VS

 

A4-S/K CENTRAL

4PM

S/K WEST

15

B

FRI

20.10.17

B1-BANJUL

 

VS

 

B3-BRIKAMA

4PM

S/K EAST

16

B

SAT

21.10.17

B4-FONI

 

VS

 

B2-MANJAI

4PM

S/K EAST

17

C

SAT

21.10.17

C3-BRUFUT

 

VS

 

C1-S/K EAST

4PM

MANJAI

18

D

SAT

21.10.17

D3-BEM

 

VS

 

D1-SUKUTA

4PM

S/K WEST

QUARTER FINALS
 
M

G

DAY

DATE

TEAM

SCORES

TEAM

TIME

VENUE

19

E

TUE

24.10.17

WINNER A

 

VS

 

RUNNER UP C

4PM

 

20

F

TUE

24.10.17

WINNER C

 

VS

 

RUNNER UP A

4PM

 

21

G

TUE

24.10.17

WINNER B

 

VS

 

RUNNER UP D

4PM

 

22

H

TUE

24.10.17

WINNER D

 

VS

 

RUNNER UP B

4PM

 

 

 SEMI – FINALS

M

G

DAY

DATE

TEAM

SCORES

TEAM

TIME

VENUE

23

S

SAT

28.10.17

WINNER E

 

VS

 

WINNER G

4PM

STADIUM

24

K

SUN

29.10.17

WINNER F

 

VS

 

WINNER H

4PM

STADIUM

 

 3 RD PLACE

25

 

SUN

5.11.17

LOSER( E/G)

 

VS

 

LOSER (F/H)

3PM

STADIUM

 

 

 

 

 

FINALS

 

 

 

 

FINALS

 

 

 

26

 

SUN

5.11.17

WINNER( S)

 

VS

 

WINNER( K)

5PM

STADIUM